Go to Top

Drzwi przeciwpożarowe

W naszej ofercie znajdą Państwo drzwi przeciwpożarowe o odporności ogniowej EI 30, EI 60 i EI 120. Są to konstrukcje malowane proszkowo, które stosowane są nie tylko do wydzielania stref pożarowych, ale również do ocieplania wnętrz, izolacji akustycznej i ochrony przed rozprzestrzenianiem się dymu oraz innych szkodliwych substancji.

Oferowane produkty znajdują swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, biurowych i obiektach użyteczności publicznej. Posiadają aprobatę techniczną i wszelkie atesty umożliwiające ich użytkowanie w miejscach zagrożonych wybuchem pożaru. Prezentujemy drzwi przeciwpożarowe wykonane z ognioodpornej płyty wiórowej obłożonej płytą HDF lub ze stali. Zachęcamy do składania zamówień na określone modele. Z przyjemnością pomożemy Państwu w dokonaniu wyboru.

Jakie zabezpieczenia powinny mieć drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe w domach jednorodzinnych montuje się najczęściej między częścią mieszkalną domu a garażem przylegającym do jego bryły oraz w kotłowni. Jakimi parametrami powinny charakteryzować się dobre drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe mogą mieć różną klasę, w zależności od tego, jak długo pozostają odporne na działanie ognia (informacja na ten temat znajduje się na tabliczce znamionowej, zlokalizowanej zwykle przy zawiasach skrzydła). Dla domów jednorodzinnych wystarczające będą drzwi klasy EI30 – będą one stawiały opór płomieniom przez 30 minut. Oprócz oznaczenia EI na tabliczce może się znaleźć także informacja o tym, przez jaki czas drzwi pozostają dymoszczelne (np. klasa S30 oznacza, że przez 30 minut drzwi nie będą przepuszczały dymu).

Budowa zapewniająca bezpieczeństwo

Aby drzwi ognioodporne stanowiły skuteczną barierę dla płomieni oraz dymu, na obwodzie ich skrzydeł montuje się specjalne uszczelki przeciw dymowe, zapewniające szczelność między skrzydłem a ościeżnicą, lub pęczniejące, które pod wpływem wysokiej temperatury zwiększają swą objętość, nie dopuszczając do przedostawania się płomieni. Drzwi dymoszczelne wyposaża się także w uszczelnienia progowe (specjalne dolne zakończenia drzwi). Może to być np. opadająca uszczelka progowa lub listwa progowa o wysokości 20 mm z uszczelką (takie rozwiązanie stosuje się w drzwiach dźwiękoszczelnych). Ościeżnice do drzwi przeciwpożarowych mogą być drewniane lub stalowe. Wyposaża się je również w ognioodporną uszczelkę przylgową, która jest zamocowana wokół miejsca, do którego przylega zamknięte skrzydło.